Održavanje nameštaja u kancelariji – saveti i trikovi prema vrsti materijala

Svi volimo kada nam je kancelarijski nameštaj čist, svež i kada izgleda novo, čak i posle višegodišnjeg korišćenja. Kako bi se to dogodilo potrebno je redovno održavati kancelarijski nameštaj prema uputstvima za određeni materijal od kog je nameštaj napravljen. Pročitajte savete i trikove za čišćenje nameštaja različitih vrsta materijala, koje najčešće koristimo u domu i radnom okruženju.
Kako čistiti drveni nameštaj?
Drvo je veoma čest izbor materijala kada je u pitanju izrada nameštaja za kancelariju, bilo da su u pitanju radne fotelje, ormari i plakari, police za knjige i fascikle, kancelarijski stolovi ili komode za piće. Mnogi u svojim kancelarijama imaju stare, antikvarne stolove, koji osim što su lep komad nameštaja kada klijent ili kupac svrati u prostorije firme, imaju i određeni lični pečat koji vredi očuvati. Ovakav nameštaj mora pažljivo da se održava kako bi opstajao kroz generacije. Drvo ima tendenciju da akumulira prašinu, masnoću i prljavštinu, pa njegovo održavanje nije jednostavno.Održavanje drvenog nameštaja
Drveni nameštaj zahteva redovno čišćenje od prašine, poliranje i mazanje voskom, kako bi ostao zaštićen od propadanja. Drveni nameštaj se obavezno mora zaštititi od vlage i jakog svetla, jer to može dovesti do ubrzanog propadanja. Osnovno čišćenje drvenog nameštaja podrazumeva:- Redovno skupljanje prašine - dva do tri puta nedeljno treba da bude minimum za ovu aktivnost. Ukoliko kancelariju i radni prostor sprema osoba zadužena za redovno čišćenje, naglasite kojim materijalom ili hemijskim sredstvom treba čistiti određeni komad nameštaja od drveta.
- Sapun i voda - ovu kombinaciju ne treba da koristite na dnevnoj bazi, jer sapun može da ošteti drvo, ali povremeno je odličan način da uklonite veće fleke sa vašeg drvenog nameštaja. Nakon čišćenja, odmah pređite suvom krpom, kako drvo ne bi upilo sapun.
- Sredstva za čišćenje - odlična su kada su u pitanju fleke na vašem drvenom nameštaju, ali preporučujemo da se zadržite na povremenoj upotrebi istih, usled visokog nivoa sadržaja hemikalija, koje mogu negativno uticati na različite tipove lakiranog drveta i drugih premaza.