Deset činjenica o kancelarijskim stolicama

Featured image
Deset činjenica o kancelarijskim stolicama: Ili kako je potreba postala više od same potrebe. Kancelarijske stolice su postale neizostavan deo u svakodnevnom poslovanju. Stolica je postala nešto više, stolica daruje udobnost i rad bez bolova. Kancelarijska stolica je postala ergonomična, ergonomija je u službi zdravlja.

Kancelarijska stolica

Shvatamo ih kao osnovni alat koji treba da nam poboljša uslove rada ali postoje pojedinosti i činjenice o njima koje bi nas mogle iznenaditi:

1) Kancelarijske stolice

Prema istraživanju, prosečan kancelarijski radnik sedi oko 10 sati dnevno. Pod pretpostavkom da zaposleni radi 262 dana u godini, njegova ili njena kancelarijska stolica bi se koristila za ukupno 2.620 sati. Zbog toga, proizvođači moraju pažljivo dizajnirati svoje stolice da izdrže konstantnu, svakodnevnu upotrebu. Dobra vest je da kancelarijske stolice obično traju dosta dugo, čak i kada se koriste 10 sati dnevno. U izveštaju koji je objavio univerzitet Bailor kaže se da prosečna kancelarijska stolica traje sedam do osam godina, nakon čega bi trebalo da bude popravljena ili zamenena. kancelarijska stolica

2) Čarls Darvin

Bio je pionir moderne kancelarije, dok je najpoznatiji po svojim revolucionarnim doprinosima u nauci. Engleski biolog Čarls Darvin pomogao je da se stvori moderna kancelarijska stolica. Kako je objasnio Gizmodo, Darvin je bio radoholičar koji je proveo bezbroj sati skupljajući uzorke biljaka i životinja. Kao i svaki vredan pojedinac, morao je povremeno odmarati. Iako je živeo u 17. veku, stolice u to vreme bile su dizajnirane samo sa fiksnim nogama. Darvin je želeo da bude u stanju da se kreće i kreće dok sedi, pa je modifikovao stolicu da bi uključio točkove na nogama. Danas, točkovi na radnoj stolici su uobičajena osobina koja se nalazi na skoro svim kancelarijskim stolicama.  

3) Otto von Bismarck

Nemački kancelar Otto von Bismarck- popularizovovao je kancelariju. Dok je Darvinu u velikoj meri pripisano stvaranje inovativnog dizajna moderne kancelarijske stolice, nemački kancelar Otto von Bismarck je verovao da je popularizovao dizajn. Oko sredine 19. veka - doba kada su se železnice širile - kultura radnog mesta se prebacivala u okruženje sličnije kancelariji. Preduzeća su pronašla dodatne recepcionare i administrativne radnike, od kojih su mnogi dugo radili. Nemački kancelar bio je zaintrigiran kancelarijskom stolicom, smatrajući je revolucionarnim novim alatom za radno mesto. Video je praktičnu, stvarnu vrednost stolice. Tako je Bismarck imao slobodu da naruči stotine kancelarijskih stolica za njegov parlament.

4) Ergonomija

Kancelarijske stolice pružaju više od udobnosti- One štite radnike od fizičkih povreda. Sedenje na duže vreme može da utiče na telo, što dovodi do bolova u mišićima, ukočenosti zglobova, bolova, uganuća i još mnogo toga. Jedna takva povreda koja se obično povezuje sa sedištem je coccidinia. To, međutim, nije specifična povreda ili bolest. Umjesto toga, coccidinia je sveobuhvatni izraz koji se koristi za opisivanje bilo koje povrede ili stanja koje uključuje bol u području repne kosti. Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije (NHS) objašnjava da se coccidia obično karakteriše stresom kičme i / ili ligamenata i mišića. Dakle,prava stolica štiti od ove vrste povrede.

5) Ergonomska radna stolica

Kancelarijske stolice sada su dizajnirane sa fokusom na ergonomiju, što znači da su optimizirane posebno za ljudsku upotrebu. Ergonomija je postala vruća tema sedamdesetih godina, tokom koje su poslodavci priznavali važnost dizajniranja radnih mjesta kako bi zadovoljili potrebe ljudskog radnika. Prema Administraciji za bezbednost i zdravlje na radu (OSHA), muskuloskeletalni poremećaji (MSD) su bili široko rasprostranjeni na radnom mestu sedamdesetih godina. Kao odgovor, poslodavci su počeli da dizajniraju svoje radno mesto kako bi smanjili stres na radnike i stvorili sigurnije okruženje. Između ostalog, to je dovelo do redizajna kancelarijske stolice. udobnost pri radu

6) Produktivnost 

Kancelarijske stolice utiču na produktivnost radnika- Pored zaštite od povreda, odgovarajuće kancelarijske stolice takođe mogu poboljšati produktivnost radnika. To je, naravno, nešto od čega svi poslodavci i menadžeri mogu imati koristi. Prema Zavodu za statistiku rada (BLS), radnici koji rade osam sati dnevno obično su produktivni samo dva sata i 53 minuta. Međutim, možete podstaći veću produktivnost na radnom mestu ulaganjem u visoko-kvalitetne kancelarijske stolice. Prema studiji koju je naveo Univerzitet Južne Kalifornije (USC), zaposlenici su 17,5% produktivniji kada rade u ergonomskom okruženju. Posebna studija koju su naveli istraživači USC-a ukazuju da su radnici 17,7% produktivniji kada im se daje veoma prilagodljiva kancelarijska stolica.

7) ”Rise of Mesh-Back Office Chairs”

Kada kupujete nove kancelarijske stolice, verovatno ćete primetiti da su mnoge dizajnirane sa mrežastom tkaninom. Umesto da imaju čvrsti materijal kao što je koža ili poliester punjen pamukom, one imaju otvorenu tkaninu kroz koju struji vazduh. Sedište je i dalje kod nekih tipično i dalje čvrsto. Međutim, leđa sadrže otvoreni mrežasti materijal. “Mesh-back ​​office” stolice nastale su početkom devedesetih. Jedna od osnovnih karakteristika stolice je mreža koja omogućava cirkulaciju vazduha slobodnije.

8) Centripetal Spring

Prema dizajnerskom muzeju Vitra, ova stolica iz 19. veka bila je jedna od prvih svetskih modernih kancelarijskih stolica. Centripetalnu prolećnu fotelju je izmislio Thomas E. Varren sredinom 1800-ih. Nakon kreiranja osnovnog dizajna, Varren je unajmio američku kompaniju da je proizvede. Centripetalna fotelja imala je gvozdenu konstrukciju s lakiranim čelikom, drvom i mekanom baršunastom presvlakom. Što se tiče veličine, bila je slična sa nekima danas.

9) Investicija 

Visoko kvalitetne kancelarijske stolice su pametna investicija. Neki vlasnici biznisa nerado kupuju nove kancelarijske stolice, smatrajući ga nepotrebnim troškom koji će naštetiti njihovim finansijama.Dok kupovina novih kancelarijskih stolica zahteva novac, to je pametna investicija koja se dugoročno isplati. Kao što je prethodno pomenuto, visokokvalitetne kancelarijske stolice mogu zaštititi radnike od povreda i promovisati viši nivo produktivnosti. Zbog toga, kupovina novih kancelarijskih stolica je obično pametna finansijska investicija koja omogućava vlasnicima preduzeća i menadžerima da uštede novac.

10) Naslon

Nasloni za ruke su nekada bili kontroverzna karakteristika u dizajniranju kancelarijskih stolica. Većina kancelarijskih stolica ima naslone za ruke. Međutim, ovo se nekada smatralo kontroverznom i viškom. Kanadski centar za zdravlje i bezbednost na radu (CCOHS) na svojoj internet stranici objašnjava da kancelarijske stolice u prošlosti obično nisu imale naslone za ruke jer je sprečavalo radnike da se približe svom stolu. Ako je radnik sedeo u stolici s naslonima za ruke, nasloni za ruke su sprečavali da se on ili ona povuku do stola. Međutim, zahvaljujući napretku u dizajnu kancelarijskih stolica, to više nije problem.