Šta je minimalizam i minimalistički stil uređenja enterijera?
Kao što je slučaj sa garderobom i oblačenjem, tako postoje različiti stilovi i ukusi i kada je u pitanju uređenje enterijera. Svoj dom ili kancelariju možete urediti u skandinavskom, mediteranskom, rustičnom ili industrijskom stilu, a kao posebno zanimljiv i popularan stil uređenja enterijera ističe se minimalizam.
Ovaj pravac igra glavnu ulogu u mnogim stanovima, pa ne čudi što je sve veća ponuda komada urađenih u ovom stilu, od dečijih kreveta pa sve do kancelarijskog nameštaja. A šta zapravo podrazumeva minimalistički stil?
Minimalizam kao umetnost
Minimalizam ili minimalistička umetnost je umetnički pokret nastao u SAD-u, koji se bazira na stvaranju predmeta, slika, skulptura i muzike čija je vrednost isključivo estetskog karaktera. Minimalisti su ograničili svoje delovanje na manipulaciju elementima kao što su boja, tonovi, oblici, linije i tekstura. Ono što odlikuje minimalistički stil jesu preciznost, geometrija i ponavljajuće dekorativne šeme, kao i ravne i jednolično obojene površine sa čistim i nemešanim bojama. Baza su geometrijske, racionalne šeme, a industrijski tragovi se koriste za eliminisanje tragova ručnog rada umetnika. Za razliku od mnogih drugih umetničkih pravaca, minimalisti ne koriste boju za izražavanje osećanja već za organičavanje prostora. Oni žele da posmatrač uživa u umetničkom delu bez distrakcija kompozicije, tema i ostalih elemenata iz tradicionalne umetnosti.Minimalizam u arhitekturi
Minimalizam se, kao pravac u sferama umetnosti, arhitekture i dizajna, pozicirao na listama visokog ukusa i prefinjenosti, koji drži balans između jednostavnosti i ekscentričnosti. Minimalizam u arhitekturi je nastao kao proizvod raznih uticaja, sa 4 različite polazne osnove:- Japanski uticaj - Japanski enterijeri nikada nisu bili pretrpani nameštajem, a i sami japanski gradovi odišu funkcionalnošću, sa dominantim geometrijskim linijama.
- Islamski uticaj - Dizajn se svodi na elementarne geometrijske oblike obojene osnovnim bojama. Islamski umetnici i njihova filozofija pustinjske jednostavnosti veoma inspirišu arhitekte.
- Ruski uticaj - Sovjetski Savez je pokušao da primeni minimalizam u životu, težeći da osmisli stil koji će razumeti široke narodne mase, koji će ih uniformisati i izjednačiti. Podržavaju odricanje od nepotrebnih materijalnih ukrasa kao što je čipka. Razvija se i najznačajniji izdanak minimalizma - brutalizam, koji se bazira na korišćenju sivog betona, bez krečenja, malterisanja i ukrasa.
- Skandinavski uticaj - Narodi skandinavskog porekla, zajedno sa Nemcima i Holanđanima, prednjače kada je u pitanju minimalističko uređenje, i oduvek su na neki način iskazivali odbojnost prema šarenilu i suvišnim detaljima. Najekstremniji minimalisti su verni čistim bojama i oblicima, ali i praznini, pa kod njih do izražaja dolazi prazan prostor.